Ekonomi

RBA faiz artışlarının %3,85’te zirve yapması bekleniyor

Investing.com – Enflasyon üç yılın en yüksek seviyelerinden düşer düşmez Avustralya faiz oranlarının zirveye ulaşması bekleniyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), duraklama ilan etmeden önce faiz oranlarını en az bir kez daha artırabilir.

Ulusal Avustralya Bankası (ASX: NAB ) Perşembe günü yaptığı açıklamada, RBA’nın nakit hedef oranının, önceki tahmini olan %4,1’e kıyasla şimdi %3,85’te zirve yapmasını beklediğini söyledi. Birkaç hafta önce, Westpac (ASX: WBC), en yüksek faiz oranı varsayımını %3,85’e düşürdü.

RBA’nın referans faiz oranı şu anda %3.60’ta. Bankanın 2022’nin sonlarından bu yana 25 baz puan faiz artırımı yaptığı dikkate alındığında, iddialar en az bir faiz artırımının ardından bir duraksamaya işaret ediyor.

RBA’ya yönelik piyasa beklentilerindeki değişiklik, ülkede son iki ayda enflasyondaki yavaşlamadan kaynaklanıyor.

Çarşamba günü açıklanan verilere göre Tüketici fiyat endeksiŞubat ayında %6,8 düşerek Temmuz 2022’den bu yana en düşük seviye olan 2022, beklenenden fazla düştü.

Aralık ayında %8,4 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon, üst üste ikinci ayda da geriledi.

Enflasyondaki düşüş, RBA’nın küresel tedarik zincirindeki aksamalar yatıştıkça fiyat baskılarının 2023 ortasına kadar azalacağı iddiasıyla aynı çizgide. Emtia fiyatlarındaki gevşemenin de enflasyonu düşürmeye yardımcı olması bekleniyor.

Ancak RBA, enflasyonun en azından 2025 ortalarına kadar %2 ila %3 hedef bandının üzerinde seyretmeye devam edeceğini düşünüyor.

Merkez Bankası son toplantısında faiz artırımlarını ılımlılaştırmayı düşünmüş ve Nisan ayında böyle bir hamleyi yeniden değerlendireceğini açıklamıştı. Bu karar, RBA’nın COVID-19 sonrası enflasyon artışını durdurmak için 2022’nin başından bu yana kümülatif olarak 350 baz puan faiz artırmasının ardından geldi.

Ancak merkez bankası geçtiğimiz günlerde Avustralya ekonomisi için “yumuşak inişe” giden yolun dar olduğu konusunda uyardı.

Bu yıl ekonomik büyümenin önemli ölçüde gerilemesi, işsizliğin ise artması bekleniyor.

NAB, bu eğilimin 2024’ün ilk yarısı boyunca faiz indirimlerine yol açabileceğini söyledi.

Güçlü iş piyasası şimdiye kadar RBA’ya faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için yeterli ekonomik alan sağladı. Ancak banka istihdam piyasasında bir miktar yavaşlamayı hedefliyor.

Yazar: Ambar Warrick

yapraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu