İş

Onaylanmış Nitelikli Göçmenlik Yasası: Almanya’ya göçmenlik kolaylaştırıldı

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Almanya’da nitelikli işgücü göçünü kolaylaştırmak için oluşturulan nitelikli göçmen stratejisini Bakanlar Kurulu’nun onayladığı belirtildi.

Açıklamada, birçok Alman firmasının uzun süredir kalifiye eleman bulmakta ciddi sıkıntılar yaşadığı, kalifiye eleman açığının 2022’de 1.98 milyon seviyesinde olduğu bildirildi.

Açıklamada, “Nitelikli iş gücü eksikliği birçok sektörü ve şirketi etkiliyor. Nitelikli iş gücü eksikliği Almanya’da refah için bir risk haline geldi.” söylendi.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, nitelikli iş gücü sağlamanın Almanya’nın önümüzdeki 10 yıl için en büyük ekonomik görevlerinden biri olduğunu belirterek, yeni Nitelikli Göç Yasası ile modern bir göçmenlik ülkesinin temellerini attıklarını söyledi.

Nitelikli göçmenler için puan sistemi

Almanya’nın yeni Nitelikli Göç Yasası, aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirmelere ek olarak, vasıflı göçmenler için bir puan sistemi getiriyor.

Puan sayısı hesaplanırken dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile ilişkiler dikkate alınan kriterlerin ortasında yer alıyor.

ferizlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu