Haber

ICC Başsavcısı: Gazze’ye yardım engellenmemeli

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Karim Khan, Gazze Şeridi’ne giren sınırlı yardımlara değinerek, “En önemlisi insani yardımların çocuklara, kadınlara, erkeklere ve sivillere gitmesi engellenmemelidir. Onlar masumdur. ve uluslararası insancıl hukuka göre haklara sahiptir.”

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken Refah Sınır Kapısı’ndan bölgeye sınırlı yardımlar devam ediyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Karim Khan, Refah Sınır Kapısı’ndan yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde sivillerin mağduriyetinin devam ettiğini belirterek, “En önemlisi insani yardım malzemelerinin çocuklara, kadınlara, çocuklara gitmesinin engellenmemesi gerekiyor. erkekler ve siviller. Onlar masum ve uluslararası.” “İnsancıl hukuka göre hakları var” dedi.

Hukukun üstünlüğünün korunmasının sağlanması gerektiğini belirten Khan, “Hukuk, terör ve korku içinde yaşayan ve inşa edilen kurumlarla korunma hakkına sahip olan birçok insanın acısını hafifletmeye çalışıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra.”

Khan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin mümkün olan her yerde ve yargı yetkisine sahip olduğu her yerde bu hakları savunacağını vurguladı.

Öte yandan Khan, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, İsrail’in taraf ülke olmamasına rağmen İsrail ve Gazze Şeridi’nde işlenen olası savaş suçları konusunda mahkemenin yargı yetkisine sahip olduğunu söylemişti. – REFAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu